A Monori Gondozási Központ története

A Gondozási Központ elődje a Monor Nagyközségi Tanács Öregek Napközi Otthona közismerten ÖNO 1970. november 01-én alakult meg. Az intézmény alapításában aktívan részt vett és utána közel 25 évig igazgatta Bihari Jánosné az idősek klubját. Idu néni szívén viselte az idős korúak problémáját és látta, hogy Monor községben is szükség van társadalmi segítségre, ahol nincs családi háttér, vagy a család nem tud, esetleg nem akar az idős embernek támaszt nyújtani. Nehéz helyzetben volt, mert bár igény mutatkozott az ellátásra, de a rászorulók egyfajta szemérmességet mutattak az igénybevétel kapcsán. A köztudatban „szegényház”-ként gondoltak az intézményre, holott jómódú, közismert idősek is szükségét érezték a napközbeni gondoskodásnak.

A körülmények is nehezítették a munkát, mert egy italbolttal működött együtt, ami funkcióját tekintve 8-16-ig napközi otthon, a nap további részében vendéglőként üzemelt. Ekkor a gondozottak létszáma 10 fő volt. A nehézségek ellenére Idu néni rátermettsége, szakmai elhivatottsága, jó szervezőképessége alapján egy olyan családi légkört teremtett a rászoruló időseknek, ahol megtapasztalhatták a feltétel nélküli elfogadást, a figyelmet a gondoskodást. A község lakosságának megítélése kezdett átalakulni és a gondozottak létszáma egyre növekedett. Az igények növekedése miatt vált szükségessé a nagyobb, komfortos helyiség biztosítása. A nagyközség 1982-ben megvásárolta a „Lonkay” házat, melyet társadalmi összefogással átalakítottak napközi otthonná. A férőhely 30-re bővült, hamarosan telt házzal működött a klub.

Az ÖNO a részben önellátásra képes időseknek nyújtott felügyeletet, szellemi aktivitást, társas kapcsolatot családias légkörben. A klub olyannyira népszerű lett, hogy a községben megjelent az igény az önellátásra nem képes idősek, betegek segítésére. Az intézmény profilja növekedett.

1988-ban pályázat útján nyert pénzből, az épület 110m2-rel történő bővítésére került sor. Ez az épület ad otthont a mai napig a Gondozási Központnak. Az épület a város központjához közeli, zöld övezetben található, földszintes, akadálymentesített épület. Jól megközelíthető akár gyalog, akár tömegközlekedéssel.

A bővítés után kialakításra került a szállást biztosító idősek ideiglenes otthona 13 férőhellyel, valamint elindult a házi szociális gondozói szolgálat, ami az ellátottak saját otthonában nyújtott segítséget. A komplex intézmény vezetését 1989.04.01-től Marsai Margit látta el egészen nyugdíjba vonulásáig 2015.09.30-ig. Margitka szintén szociálisan érzékeny, empatikus és elkötelezett volt a szociális hátrányokkal küzdőkkel. Néhány hónapig közösen dolgoztak Ibu nénivel, majd tovább építette elődje munkásságát. A családias körülmények biztosítását Ő is különösen fontosnak tartotta. Ehhez kitűnő csapatot tudhatott maga mellett.

Margitka távolléte alatt (GYES) 1990. 02. 15.- 1993. 12. 31. között Szüle Lajosné látta el a vezetői feladatokat, mint megbízott vezető. Az ellátottak ugyanazt a törődést, gondoskodást, figyelmet kapták mint korábban. Erzsike szintén talpraesetten, rátermetten működtette az intézményben folyó szociális munkát. Margitka ismételt munkába állása után is nagy segítsége volt Erzsike, mint vezető helyettes.

 

A szociális ellátások működését szabályzó jogszabályok változása hozta meg, hogy 2012-ben a bentlakásos részleg megszűnt, mivel a törvény nyújtotta tárgyi feltételek megszigorodtak, valamint a lakosságszámot tekintve az idősek szakellátása nem volt kötelezően előírt feladat. Minden lakót sikerült elhelyezni, főleg a tápiószentmártoni idősek otthonába kerültek át. A szakellátás megszüntetése után az intézmény napi rutinja teljesen átalakult, státuszok szűntek meg. Viszont a megmaradt szolgáltatásokra az igény folyamatosan bővült. Hamarosan több gondozónő térhetett vissza előző munkahelyére.

A jól bejáratott szolgáltatásra a környező települések is elismeréssel tekintettek és jelezték társulási szándékukat Monor város felé.

2015-ben a hét település csatlakozott feladatellátási megállapodás alapján házi segítségnyújtási feladok ellátására a Monori Gondozási Központhoz. Azóta is folyamatosan bővül a feladatellátás illetékességi területe. Jelenleg Monoron kívül 9 település házi segítségnyújtási feladatát látja el a Monori Gondozási Központ.

Margitka nyugdíjba vonulása után 2015.10.01-től -2016. 07. 15-ig Orosz Csabáné Erika volt az intézmény vezetője.

Nem kis feladat hárult rá, hiszen a települések szolgálatatásának zökkenőmentes működését kellett „ bejáratni”. 2016.01.01-je jelentős törvényi változást hozott a gondozási szükséglet vizsgálat teljes átalakításával. Megszigorították az igénybevétel feltételeit. A házi segítségnyújtási feladatokat szociális segítésre és személyi gondozásra határozták meg a meglévő készségek és egyéb feltételek teljesülése alapján. A települések ellátása miatt növekvő dolgozói létszám, valamint a házi segítségnyújtás sokrétű adminisztrációja miatt egyre több és több lett az adminisztratív feladat az intézményben.

Erika maradéktalanul megvalósította a törvényi változások követelményeit.

Jómagam 2016.07.16-tól látom el az intézmény vezetését. Igyekszem elődeim által jól felépített intézmény vezetését úgy ellátni, hogy ellátottaink is maximálisan elégedettek legyenek az általunk nyújtott szolgáltatással a törvényi háttérnek is megfeleljünk, valamint dolgozóink is azt érezzék, hogy egy jól működő munkaközösség tagjai. Dolgozóink szakmailag mind elhivatottak, hiszen enélkül nem tudnák ezt a felelősségteljes, sokszor nehéz emberpróbáló feladatot ellátni.